•  

   

  دکتری علوم پایه پزشکی

   

  هدف از دوره دکتری علوم پایه پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه وین، آموزش پژوهشگران و محققین در رابطه با گرایش‌های علمی موجود در این دانشگاه و همچنین ایجاد و توسعه قابلیت‌ها و توانمندی‌های انجام پژوهش‌های علمی مستقل توسط محققین می‌باشد. در این دوره دکتری، تمرکز اصلی بر موضوعات بین‌رشته‌ای می‌باشد. شرکت کنندگان در این دوره صلاحیت و شرایط لازم برای بکار بردن علوم آموخته شده در حرفه‌ها و تخصص‌های خود را بدست خواهند آورد. پس از سپری نمودن موفق این دوره دکتری، شرکت‌کنندگان باید به قابلیت‌های ذیل دست یافته باشند:

  • درک عمیق و سیستماتیک از زمینه مورد مطالعه و کسب تخصص در مهارت‌ها و متدهای مربوط به این زمینه،
  • توانایی برنامه‌ریزی، طرح‌ریزی و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی با لحاظ نمودن اصل رعایت صداقت علمی،
  • تولید خروجی‌های تحقیقاتی که باعث ارتقاء مرزهای دانش شود،
  • توانایی ارائه نتیجه تحقیقات انجام شده در جوامع علمی در قالب به چاپ رساندن آنها در ژورنال‌های علمی منطقه‌ای و بین‌المللی،
  • توانایی تحلیل، ارزیابی و تلفیق ایده‌های جدید و پیچیده در زمینه مورد مطالعه،
  • توانایی ایجاد ارتباط با محیط‌ها و جوامع علمی به منظور تبادل اطلاعات و دانش در موضوعات علمی مختلف.

   

  شرایط پذیرش

  شرایط پذیرش کلی برای این دوره دکتری که حداقل سه سال بطول می‌انجامد، عبارت است از:

  • مدرک تحصیلی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی،
  • مدرک تحصیلی در رشته های علوم پایه نظیر زیست، شیمی، بیوشیمی و میکروبیولوژی،
  • مدرک تحصیلی در رشته‌های فنی نظیر علوم آزمایشگاهی

  پس از اتمام این دوره و برآورده نمودن الزامات دانشگاه (شامل تز دکتری و دروس مربوطه)، مدرک دکتری (PhD) به شرکت‌کنندگان اعطا می‌شود.

   

  هزینه‌ها

  هزینه‌های ثبت نام دانشگاه 745 یورو در هر ترم تحصیلی است.

   

  برنامه‌های موضوعی

  گرایش‌هایی که در این دوره دکتری دانشجو می‌پذیرند عبارتند از:

   

  1- Molecular Signal Transduction

   

  هدف اصلی در این گرایش تحصیلی فراهم آوردن یک فرصت مناسب آموزشی برای درک فیزیولوژی مولکولی هدایت سیگنال سلولی (cellular signal transduction) و تغییرات پاتولوژیکی آنها است. در این گرایش که بطور ویژه زمینه‌های مربوط به فیزیولوژی و داروشناسی (pharmacology) را پوشش می‌دهد، دانشجویان فرصت کار کردن با دانشمندان و متخصصین با تجربه در پروژه‌ها و زمینه‌های تحقیقاتی بسیار پیشرفته را دارند. همچنین، دانشجویان آموزش جامع و کاملی در دامنه متنوعی از موضوعات علمی خواهند دید. بعلاوه، این برنامه دانش و بینش عمیقی به منظور موفقیت در مشاغل دانشگاهی و صنعتی برای دانشجویان ایجاد می‌کند.

  توضیحات اضافی

   

  2- Molecular Mechanisms of Cell Biology

   

   

   این برنامه در بردارنده پروژه‌هایی است در ارتباط با تکثیر، رشد، تفکیک و مرگ سلولی. علاوه بر این، پروژه‌های متعددی مستقیما در ارتباط با بیماری‌ها و امراضی که منشا آنها انحرافات ذاتی یا ایجاد شده این سلول‌ها است، وجود دارند. بدلیل وجود طیف وسیعی از سیستم‌های سلولی (سلول‌های جنینی، عضله‌ای، عصبی، خونساز و مخمر (yeast)) و موضوعات تحت پوشش (ساختار کروماتین، انتقال سیگنال، عوامل transcription، پروتئین/تعاملپروتئین، extracellular matrices، آنزیم‌های biogenesis، ویروس‌شناسی،مدل‌سازیمولکولی) و تکنیک‌های بکارگرفته شده در گروه‌های مختلف، دانشجویانی که در این برنامه پذیرفته می‌شوند، فرصت بی‌نظیری برای آشنایی با جنبه‌های متعددی از زیست‌شناسی سلولی و مولکولی دارند.

  یکی از مزایای اصلی این برنامه دکتری این است که تمام فعالیت‌های آن در مرکز علوم زیستی دانشگاه متمرکز است که آزمایشکاه‌های متعددی را در حوزه مختلف علوم زیستی در خود جای داده است و شرکت کنندگان می‌توانند در برنامه درسی و سخنرانی‌هایی که در این مرکز ارائه می‌شود، شرکت کنند. همچنین، شرکت کنندگان این فرصت را دارند که دانشمندانی از سراسر جهان را که برای انجام سخنرانی بطور هفتگی به این مرکز دعوت شده‌اند، ملاقات نموده و با آنها به تبادل اطلاعات بپردازند.
  توضیحات اضافی

   

  3- Medical Physics

   

   

  فیزیک پزشکی، شاخه‌ای از فیزیک کاربردی است که در آن از مفاهیم و روش‌های علم فیزیک برای تشخیص و درمان بیماری‌ها انسان استفاده می‌شود. شاخه فیزیک پزشکی طیف وسیعی از تکنولوژی‌ها و کاربردها را پوشش می‌دهد شامل روش‌های تشخیصی نظیر تصویربرداری اشعه ایکس، سی تی اسکن، پزشکی هسته‌ای، تصویربرداری سونوگرافی، پرتونگاری اپتیکی و تشخیصی، تکنیک‌های درمانی نظیر پرتو درمانی، تصویر درمانی (image guided therapy)، لیزر درمان و زمینه‌هایی از قبیل پردازش تصویری پزشکی، radiation dosimetry. در این برنامه دکتری گروه‌های تحقیقاتی ذیل وجود دارند:

  Biomedical Engineering and Physics

  Magnetic Resonance Imaging, Spectroscopy, and Microscopy

  Medical Radiation Physics in Oncology

  Optical Coherence Tomography and Tissue Interferometry

   توضیحات اضافی

   

  4-Neuroscience

   

  علوم اعصاب جدید یکی از زمینه‌های بین‌رشته‌ای است که حوزه‌هایی از قبیل زیست شیمی، نوروبیولوژی مولکولی، نوروبیولوژی سلولی، فیزیولوژی اعصاب، نوروفارماکولوژی، آناتومی اعصاب، آسیب‌شناسی اعصاب، ایمیونولوژی عصبی، علوم اعصاب کلینیکی، روانشناسی، روانپزشکی و نئورولوژی را در بر می‌گیرد. هدف اصلی برنامه PhD علوم اعصاب، آموزش شرکت‌کنندگان در قالب یک رویکرد جامع و بین‌رشته‌ای، به منظور آماده‌سازی آنها برای انجام مشاغل دانشگاهی و صنعتی در حوزه علوم اعصاب، است. در این برنامه، در کنار انجام تحقیقات آزمایشگاهی تحت نظر اعضای هیات علمی گروه علوم اعصاب، مبانی نظری شرکت‌کنندگان در این دوره نیز از طریق ارائه آخرین یافته‌ها و تکنیک‌های علمی در قالب دروس نظری، ارتقا خواهد یافت.

  توضیحات اضافی

   

  5- Malignant Diseases

   

  تحقیقات انجام شده در زمینه شناسایی و درمان انواع سرطان‌ها، از علوم بین‌رشته‌ای محسوب می‌شود. تحقیقات در این زمینه، به منظور شناسایی مکانیزم تومورهای خاص و با هدف درمان آنها در مدل‌های آزمایشگاهی و طبیعی مورد انجام می‌شود. این تحقیقات، مکانیزم سلولی مواد سرطان‌زا را به منظور درک دلایل بروز سرطان و تحلیل فاکتورهای داخلی و خارجی تأثیرگذار بر رشد تومورها، مورد بررسی قرار می‌دهد. نتایج حاصل از این تحقیقات برای ابداع روش‌های تشخیصی، درمان‌های جدید و استراتژی‌های پیشگیرانه، بکار گرفته خواهد شد. آنکولوژی بالینی در بر دارنده توسعه و ارزیابی رویکردهای تشخیصی و درمانی جدید است.

  هدف از این برنامه دکتری، تحت پوشش قرار دادن این حوزه‌های تحقیقاتی در زمینه سرطان بوده و در کنار مهارت‌های تجربی و عملی بسیار عالی، دانش نظری عمیقی نیز در حوزه مطالعات علوم سرطانی برای شرکت‌کنندگان در این برنامه ایجاد می‌کند. گروه شرکت‌کننده در این برنامه دکتری، در پروژه‌های تحقیقاتی بین‌المللی و در حوزه‌هایی نظیر زیست‌شناسی عمومی تومور، آنکولوژی و هماتولوژی بالینی و translational، بکار گرفته خواهند شد.

  توضیحات اضافی

   

  6- Endocrinology and Metabolism

  پس از آشکار شدن مکانیزم‌های غدد درون‌ریز در اواسط قرن بیستم، پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه زیست‌شناسی مولکولی و متدولوژی‌های آزمایشگاهی، راه را برای پیشرفت‌های بیشتر در این زمینه هموار نموده است. یکی از پیش‌نیازهای این پیشرفت، در دسترس بودن محققین آموزش دیده و کوشا در این زمینه است. هدف اصلی برنامه دکتری \"Endocrinology and Metabolism\" و \"Clinical Endocrinology, Metabolism and Nutrition\"، آموزش دانشجویان برای چالش‌های علمی موجود در این حوزه‌های تحقیقاتی است. به لحاظ علمی و بالینی، موضوعات مطرح در غدد درون‌ریز و متابولیسم مرتبط با موضوعاتی نظیر طب داخلی، بیماری‌های زنان، اطفال، جراحی و تغذیه، می‌گردد. این برنامه دکتری، دامنه وسیعی از علوم نظیر علوم تشخیصی و روش‌های درمانی جدید را پوشش می‌دهد.

  توضیحات اضافی

   

  7- Vascular Biology

  زیست‌شناسی عروق یکی از زمینه‌های تحقیقات پزشکی است که سریع‌ترین نرخ رشد را در سال‌های اخیر داشته است. در طی دهه‌های اخیر، شواهد متعددی بدست آمده است که رگ‌های خونی جزو سیستم‌های بسیار پیچیده‌ای هستند که در ارتباط با فرآیندهای فیزیولوژیکی و پاتوفیزیولوژیکی موجودات زنده می‌باشند. موضوعات تحقیقاتی که توسط این برنامه دکتری پوشش داده می‌شوند عبارتند از: آنژیوژنز/lymphangiogenesis، هموستاز، ترومبوز، تصلب شرائین، التهاب، وبهبود زخم. در این برنامه دکتری، در کنار آزمایشگاه‌هایی که تمرکز اصلی آنها بر روی علوم پایه است، آزمایشگاه‌هایی نیز وجود دارند بر علوم کلینیکال در حوزه زیست‌شناسی عروق نظیر قلب و عروق، رگ شناسی، آنکولوژی، پوست، و پزشکی باروری، متمرکز هستند.

  بنابراین، هدف این برنامه دکتری تعلیم دانشجویانی است که قادر باشند تحقیقات نظری و کلینیکال را پایه‌ریزی نموده و به سرانجام برسانند. برای دستیابی به این هدف، افرادی که در این برنامه پذیرفته می‌شوند، نه تنها با اصول پایه‌ای سولولی و مولکولی زیست‌شناسی عروق آشنا خواهند شد، بلکه توانایی لازم برای بکار بردن دانش آموخته شده به منظور شناسایی بیماری‌ها و روش‌های درمانی آنها را بدست خواهند آورد.

  توضیحات اضافی

   

  8- Immunology

  هدف برنامه دکتری ایمن‌شناسی، فراهم آوردن فرصتی استثنایی برای آموزش دانشجویان در زمینه‌هایی نظیر ایمونولوژی، آلرژی و عفونت است. مکانیزم‌های دفاعی سلولی و مولکولی طبیعی و سیستم‌های ایمنی تطبیقی، موجودات زنده را در برابر پاتوژن‌های مضر و همچنین در برابر رشد سلول‌های بدخیم، محافظت می‌کنند. از طرف دیگر، واکنش افراطی سیستم ایمنی مسئول ایجاد بیماری‌های مربوط به واکنش سیستم ایمنی بدن نظیر آلرژی، آرتریت روماتوئید،بیماری التهابی روده، تصلب بافت‌ها، دیابت، پسوریازیسو تصلب شرائین می‌باشند. ارتقا دانش متخصصین این حوزه درباره نحوه عمل سیستم ایمنی بدن، به منظور طراحی بهتر روش‌های درمانی برای این مقابله با این بیماری‌ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

  در این برنامه، دانشجویان فرصت بی‌نظیری برای مشارکت در پروژه‌های متعدد تحقیقاتی دارند. این پروژه‌ها عبارتند از رشد سلول‌ها ایمنی، ایمونولوژی عفونی، تحلیل مکانیزم بیماری در آلرژی، ابداع استراتژی‌های درمانی در بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی. بنابراین، دانشجویان در این برنامه یا می‌توانند بر تحقیقات نظری در ارتباط با فرآیندهای اصلی ایمونولوژیکی متمرکز شوند و یا تحقیقات در ارتباط با بیماری‌های سیستم عفونی انجام دهند.

  توضیحات اضافی

   

  9- Medical Informatics, Biostatistics and Complex Systems

  این برنامه دکتری کاملا مطابق با مشخصات مورد انتظار محققینی است که تمایل به همکاری در پروژه‌های پزشکی دانشگاه در زمینه‌های علوم فنی را دارند. بدلیل اهمیت رو به رشد علوم فنی و طبیعی داده محور، فارغ‌التحصیلان این دوره قادر خواهند بود در یک همکاری علمی با گروه‌های تحقیقاتی دانشگاه، بخش‌های مهمی از انجام این تحقیقات را بر عهده بگیرند. پروژه‌های پیشنهادی دکتری در بیشتر موارد در ارتباط نزدیک با یکی از زمینه‌های اصلی تحقیقاتی در دانشگاه است. موضوعات مشخص در علوم کامپیوتر، آمار و تحقیقات سیستم‌های پیشرفته، بکار گرفته خواهند شد تا به یافته‌های جدید علمی در این زمینه‌ها دست یافته شود.

  دامنه وسیع موضوعات مطرح شده در این برنامه که شامل دروس اجباری در مباحث مختلف آمار زیستی است، پس‌زمینه متدولوژیکی جامع و تخصص کافی برای انجام طراحی آزمایشات و ارزیابی داده‌های بدست حاصل از تحقیقات علمی، برای شرکت‌کنندگان ایجاد خواهد نمود.

  توضیحات اضافی